DROSME RŪPĒTIES

Satikties, iedvesmoties, uzzināt!

Jaunieši no visas Latvijas vecumā no 13 līdz 18 gadiem, kas piedalījušies Centra MARTA īstenotajās vardarbības prevencijas grupās, augustā satikās Dagdā jauniešu festivālā “Drosme rūpēties!”

“Šeit ir tā vieta kur visi ir atklāti un kļūst drosmīgi,” tā par festivālā pieredzēto atzina kāds no dalībniekiem. Jauniešu festivālā satikās jaunieši no dažādām Centra MARTA īstenotajām vardarbības prevencijas jauniešu grupām un trīs dienu garumā no 24. līdz 26. augustam tīklojās un stiprināja piederības izjūtu grupās paustajiem vēstījumiem un vērtībām, veidojot drošu un atklātu vidi sarunām un draudzībai.

Jaunieši piedalījās dažādās neformālās izglītības aktivitātēs, stiprināja kritiskās domāšanas, situāciju analīzes un lēmumu pieņemšanas prasmes. Tādējādi veicinot jauniešu spēju iespējami veselīgā veidā rīkoties krīzes situācijās, kā arī novērst šādu situāciju rašanos.

Projekta aktivitāšu ietvaros jauniešiem bija iespēja padziļināti izzināt un diskutēt par jautājumiem attiecībā uz pašizziņu, veselīgām attiecībām, savu un citu emociju atpazīšanu un pārvaldīšanu, vardarbības veidiem, t. sk. cilvēktirdzniecību, to atpazīšanu un atbilstošu reaģēšanu, kā arī stiprināt diskusiju veidošanas un konfliktu risināšanas prasmes.

Kā paši jaunieši atzina, viņi pasākuma gaitā ieguva jaunus draugus un zināšanas, kā arī iemācījās labāk komunicēt ar citiem.

Festivālā piedalījās jauniešu grupas un līderi no Līvānu novada Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra “Kvartāls”, Dobeles Jaunatnes iniciatīvu un veselības centra, Līvbērzes pamatskolas, Valmieras Jauniešu Mājas, Jauniešu biedrības “Dagne”, Iecavas internātpamatskolas un Priekuļu vidusskolas.

Centrs MARTA visā Latvijā īsteno vardarbības prevencijas jauniešu grupas, kas jauniešiem palīdz labāk izprast un kritiski novērtēt emociju vadību, vardarbības riskus, konfliktu risināšanas prasmes, dzimumu normas, lomas un stereotipus sabiedrībā un to ietekmi uz mūsu mijiedarbību, lēmumiem un uzvedību.

Projekta “Drosme rūpēties” mērķis ir veicināt jauniešu piederības izjūtu gan vietējā, gan nacionālā līmenī, kā arī veicināt iesaisti aktivitātēs, kas samazina riska faktorus jauniešu iekļūšanai vardarbīgās attiecībās – attīstot zināšanas, prasmes un attieksmes, kas nepieciešamas, lai atpazītu, reaģētu un novērstu vardarbību pret sevi un saviem vienaudžiem.

Projekts īstenots ar Sabiedrības integrācijas fonda no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem; Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros un OAK Foundation atbalstu.

“Drosme rūpēties!” Jaunieši un veselīgas attiecības

Ikvienu veselīgu attiecību pamatā ir spēja atpazīt un komunicēt savas sajūtas, vajadzības un vēlmes cieņpilnā veidā. Kritiskā domāšana un cēloņu – seku sakarību izprašana ir rīki, kas ikvienam jaunietim ir jāpagūst, lai spētu pieņemt informētus lēmumus par savu veselību, identitāti, nākotni, seksualitāti un attiecībām gan ar sevi, gan apkārtējiem.

Statistikas dati rāda, ka Latvija ir viena no līderēm ES katru gadu reģistrētajiem jauniem HIV/AIDS gadījumiem.

Diemžēl jauniešu zināšanas par seksualitāti un seksuālo veselību ir dramatiski pasliktinājušās, reaģējot uz likumdošanas izmaiņām, kuru rezultātā reproduktīvās veselības un ar to saistītie jautājumi netiek skarti pilnvērtīgi.

Lai novērstu turpmāku situācijas pasliktināšanos, Centrs MARTA ir izstrādājis metodoloģiju – uz kopienu balstītu intervences programmu – Jauniešu grupu metodi.

Metodoloģija sastāv no jauniešu grupu– radīšanas un vadīšanas, ilgtermiņā veidojot drošu un atbalstošu vidi. Jauniešu grupu pieeja (metodoloģija) sastāv no 17 nodarbībām (4–5 mēnešu garumā), kuru pamatā ir neformālās izglītības metodes – diskusijas, grupu darbs, pašrefleksijas uzdevumi un situāciju, attieksmju un darbību analīze. Šī pieeja palīdz jauniešiem labāk izprast un kritiski novērtēt tradicionālās kaitīgās dzimumu normas, lomas un stereotipus sabiedrībā un to ietekmi uz mūsu mijiedarbību, lēmumiem un uzvedību. Metodoloģijas ietvaros tiek skatīti tādi jauniešiem svarīgi temati kā – seksuāli reproduktīvā veselība, atkarību, HIV/AIDS, STS un vardarbības prevencija jauniešu vidē.

Ar Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Latvijā Mazo grantu programmas atbalstu laika posmā no 2019. gada 1. septembra līdz 2020. gada 31. janvārim tika organizētas un vadītas 5 jauniešu grupas visos Latvijas reģionos: Dobeles Jauniešu Iniciatīvu un Veselības centrā, Priekuļu vidusskolā, Liepājas Jauniešu mājā, Rīgas pašvaldības Bērnu un jaunieša centra struktūrvienībā "Imanta" un Līvānu novada Multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvu centrā “Kvartāls”. Apmācītu līderu vadībā grupu nodarbībās iesaistījās ap 50 jauniešiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem.

Jaunieši, kuri piedalījās grupu nodarbībās, attīstīja prasmes veidot veselīgas attiecības un pieņemt informētus, kritiski analizētus lēmumus par savu veselību, attiecībām un dzīvi kopumā.