Cienījamie vecāki!

Cēsu pretuberkulozes kabineta speciālisti skolā veiks testa pārbaudi uz tuberkulozi-Reakcija Mantū. Mūsu valstī ģimenes ārstu praksēs to neveic (reaģenta dārdzība un lielais iepakojums)

Likums iesaka RM veikt bērniem līdz 18g.v., vismaz 1x3 gados. Ja ir veselības stāvokļa nepieciešamība, vai slimības risks, tad veic 2x tekošajā gadā. Testa veikšana neietekmē bērna veselības stāvokli. Neiesaka akūtu saslimšanu gadījumos (augsta ķermeņa t◦, angīna, gripa u.t.t.), jo rezultāts var būt neobjektīvs. Testa veikšanas vietu (kreisās rokas apakšdelma iekšpuse) nevajadzētu kasīt, mazgājoties berzēt ar sūkli. Pārtikā nelietot jaunus vai alerģizējošus produktus (rieksti, importa augļi, saldumi). Ja pārbaudes reakcija veikta – rezultātu nolasa 4.dienā (pirmdiena-ceturtdiena). Par konkrētu veikšanas laiku paziņosim e-klasē.

Neskaidrību gadījumā varat sazināties ar sava bērna ģimenes ārstu, skolas medicīnas māsu.

Gripas profilakses pasākumi izglītības iestādēs
Ieteikumi!

Gripas vīrusi galvenokārt izplatās ar gaisa pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Ik gadu ar gripu pārslimo 15 līdz 50% no iedzīvotāju populācijas. Lielākoties gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, bet iespējama arī smaga saslimšana, t.sk. nāves gadījumi.
Gripas pazīmes: pēkšņa slimības simptomu parādīšanās, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, galvassāpes, drebuļi, nespēks, sāpes muskuļos un locītavās ("kaulu laušanas"sajūta), sauss klepus, rīkles iekaisums vēlāk var pievienoties iesnas.
Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, iesakām izglītības iestāžu audzēkņiem, studentiem un darbiniekiem ievērot šādas rekomendācijas.

Individuālie pasākumi:
  • klepojot un šķaudot aizklājiet degunu un muti ar vienreizlietojamu salveti, pēc izlietošanas izmantoto salveti izmetiet, un nekavējoties nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni;
  • ja Jums nav pieejamas salvetes, šķaudot vai klepojot, cik iespējams, aizklājiet degunu un muti nevis ar plaukstu, bet ar saliektas rokas elkoņa locītavas iekšējo virsmu;
  • bez vajadzības nepieskarieties koplietošanas priekšmetiem vai virsmām sabiedriskajās vietās, piemēram, kāpņu margām;
  • izvairieties pieskarties mutei, acīm, degunam ar nemazgātām rokām;
  • regulāri un rūpīgi mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni, lai izvairītos no vīrusa pārnešanas ar rokām uz savu seju vai citiem cilvēkiem;
  • gad;ijumiem, kad ūdens nav pieejams, roku tīrīšanai izmantojiet spirtu saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai speciālās mitrās salvetes;
  • centieties izvairīties no kontakta ar personām, kam ir gripai līdzīgi simptomi vai uzturēties vismaz 1 m attālumā;
  • mazāk apmeklējiet vietas, kur notiek cilvēku drūzmēšanās;
  • ja personai parādās gripai līdzīgi simptomi atrodoties izglītības iestādē, saslimušais nekavējoties jāizolē no veselām personām;
  • slimniekam nav jāapmeklē izglītības iestāde, bet jāpaliek mājās un jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Priekuļu vidusskolas skolēnu veselības aprūpi veic skolas medicīnas māsa, sadarbojoties ar ģimenes ārstiem un citām atbildīgajām institūcijām. Medicīnas māsas pakalpojumi skolā pieejami katru dienu no 8:00-16:00 atbilstoši iekārtotā medicīnas kabinetā. Katru gadu ģimenes ārsti organizē skolēnu profilaktiskās apskates un informē medicīnas māsu par bērnu veselības problēmām.

Skolēni tiek izglītoti, kā rīkoties traumu vai pēkšņu saslimšanu gadījumā, informēti par traumatisma profilaksi, alkoholisma, narkomānijas, smēķēšanas kaitīgumu, STS slimībām, higiēnas normu ievērošanu.

Skolas medmāsa saskaņo ar ēdināšanas firmu nedēļas ēdienkarti izglītojamiem un to apstiprina, pārbauda ēdnīcas sanitāro stāvokli un degustē sagatavoto ēdienu, kontrolē pārdodamās produkcijas sortimentu skolas kafejnīcā. Medmāsa veikt sanitāro kontroli tualetēs un koplietošanas telpās.

8 – to klašu interesentiem palīdz apgūt neatliekamās palīdzības zināšanas un iemaņas, gatavojoties neatliekamās palīdzības sniegšanas sacensībām.

Antropometrisko mērījumu un skolas vides pētījums

Latvijas Republikas Veselības ministrijas pakļautības iestāde Slimību profilakses un kontroles centrs(SPKC) sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO )Latvijā koordinē un realizē Bērnu antropometrisko parametru pētījumu, kurā pirmās un trešās klases skolēniem tiek veikti auguma, garuma, ķermeņa masas, vidukļa un gurnu apkārtmēra mērījumi, kā arī novērtēta skolu vides atbilstība veselības veicināšanai.
Pētījums Latvijā notiks jau ceturto reizi kopš 2007 gada. Mērķis ir iegūt datus par sākumskolas bērnu augšanu un attīstību un skolu vides atbilstību veselīgu paradumu veicināšanai, kā arī par bērnu veselību ietekmējošiem paradumiem ģimenē.
Priekuļu vidusskola ir to skolu skaitā, kuras ar nejaušo metodi ir atlasītas dalībai šajā pētījumā Iegūtā informācija ir ļoti svarīga, lai palīdzētu strādāt pie veselības politikas un veselības veicināšanas programmu veidošanas skolas vecuma bērniem. Sniegtā informācija ir pilnīgi konfidenciāla un anonīma. Tā tiks izmantota tikai pētniecības nolūkos.